İstanbul’da kiralar rakip tanımıyor. Birçok Avrupa şehrini geride bıraktı

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbul, kira sorununda zirveyi zorluyor. Gelir ve kira sıralamasında İstanbul, Münih’le birlikte Avrupa’nın en pahalı ikinci kenti oldu.

Münih’te küçük bir daire kirası 1770 Euro iken İstanbul’da 650 Euro’ya yükseldi. Ayrıca bir İstanbullunun maaşı, bir Münihlinin ortalama beşte biri.

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa’nın birçok şehrinde kiracılar için uygun daire bulmanın zorluğunu araştırdı. 700 bin kişiye Avrupa kentlerindeki yaşam kalitesi ve konut kiralama konularını soran komisyon, dikkat çekici veriler elde etti.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’nın kiracı için en pahalı kenti İsviçre’nin Cenevre şehri oldu. Lüks olmasıyla anılan Cenevre’deki kira ortalaması, ülke ortalamasının hayli üstünde ve bir dairenin metrekaresi 372 Frank’a kadar yükselebiliyor.

YÜZDE 90’I UYGUN FİYATA DAİRE BULAMIYOR

Yapılan araştırmada Cenevre’yi İstanbul ve Münih izledi. Araştırmada İstanbul’da ve Münih’te yaşayan katılımcıların sadece yüzde 10’u kendi şehirlerinde uygun fiyata oturabilecekleri bir daire bulduğunu belirtirken, kiracıların yüzde 90’ı memnun değil.

Münih’te iki odalı bir dairenin ortalama kirası 1770 Euro iken İstanbul’da ise ortalama 650 Euro’yu buluyor.

İstanbul’da kira fiyatları Münih’in neredeyse üçte biri olsa da maaşlar da o orandan daha düşük seviyede. Bir İstanbullunun ortalama geliri, Münihlinin 4’te biri ile 6’da biri arasında değişkenlik gösteriyor.

Münih ve İstanbul’dan sonra en yüksek kira fiyatlarına sahip kentler ise Hamburg, Zürih ve Stockholm oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x